رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم ADSL

روشهای رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم ADSL
 • روش‌های ‌رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم adsl
 • راه حلی برای اطمینان از نویز خط تلفن
 • رفع نویز از روی خط ADSL
 • رفع مشکلات مودم و نویز خط تلفن در محل

یکی از مواردی که اکثرا با آن مواجه می‌شویم کاهش سرعت اینترنت در مودم adsl است. یکی از دلایل اصلی ممکن است به وجود مشکل در خط اینترنت برگردد. این گاهی اوقات اینگونه نیست. در واقع برخی از مواقع مشکل از خط تلفن است. یعنی روی خط تلفن نویز ایجاد شده و سبب بروز این مشکل می‌شود. حال ما در این نوشته قصد داریم در مورد روش‌های ‌رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم adsl صحبت کنیم. با روش‌های ‌زیر اینترنتی پر سرعت و بی دردسر داشته باشید.

 


شناسایی و عیب یابی نویز خط تلفن و ADSL


شناسایی  نویز با نرم افزار تست خط تلفن 

جهت ورود، با همان نرم افزار مودم مب‌توانید آت را بررسی نمایید. جهت ورود به بخش با زدن آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در مرورگر خودتان، وارد تنظیمات مودم شوید.

برای اینکه مطمئن شوید مشکل کندی اینترنت شما به نویز داشتن خط تلفن برمی گردد، آن را بررسی کنید. برای اینکه وارد کنسول مدیریتی روتر یا مودم adsl شوید. صفحه status را پیدا کنید. اگر مودم نویز داشته باشد در این صفحه نمایان می‌شود. همچنین وضعیت کلی از سلامت دستگاه را به شما خواهد داد.

حال به دنبال دو گزینه مهم  link attenuation و  noise یا  SNR باشید. پارامتر line attenuation شاخص اصلی میزان تضعیف سیگنال شماست. شاخص بعدی نیز به معنای میزان سیگنال مفید در برابر سیگنال مزاحم یا نویز است. معمولا شاخص SNR هم برای آپلود و هم برای دانلود نمایان می‌شود.

 

جهت مشاهده SNR نویز خط تلفن

 

گزینه اول SNR Margin :

نسبت قدرت سیگنال ارتباطی خط شما، به نویز موجود روی خط هست که با یکای دسی بل مقداردهی می‌شود، مشخص است که هرچقدر ، مقدار این نسبت بیشتر باشه، وضعیت خط ارتباطی شما با کیفی‌تر است، که طبق استادنداردهای ارائه شده مقادیر SNR اینطور طبقه بندی میشن.

۶dB و کمتر   =    بسیار بی کبفیت ( مشکل جدی در خط)
۷dB-10dB    =    متوسط ( می‌توان با Adsl کار کرد)
۱۱dB-20dB  =    نرمال ( مناسب)
۲۰dB-28dB =  عالی
۲۹dB و بیشتر  =  بهترین شرایط ممکن برای داشتن یک خط با کیفیت

snr مودم- رفع نویز مودم
snr مودم- رفع نویز مودم

پس از رفع نویز در تصویر اولی SNR از میانگین ۹٫۵ به میانگین ۲۳ رسیده است، (یعنی نزدیک بهترین حالت)، تنها با روشهای گفته شده در این مقاله به بهترین روش می‌توانید نویز مودم خودتان را شناسایی و کم کنید.

گزینه دوم Attenuation :

آیتم بعدی است که میزان تخریب سیگنال ورودی به مودم شما هست در مقایسه با میزان تخریب سیگنال ارسالی از مرکز سرویس دهنده  ADSL.

مقدار Line Attenuation هر چقدر کمتر باشه ، نویز خط شما کمتر هست و به این معنی هست که کیفیت دریافت دیتا بر روی خط شما بیشتر هست، مطابق استادارد  ارائه شده مقادیر نویز اینطور طبقه بندی میشن:
۲۰dB و کمتر : بسیار با کیفیت
۲۰dB-30dB: عالی
۳۰dB-40dB: خیلی خوب
۴۰dB-50dB: خوب
۵۰dB-60dB: خط ضعیف
۶۰dB : نامناسب ( عدم کیفیت)

شاخص line attenuation هر چقدر عدد پایینتری باشد بهتر است. اگر این عدد بالاتر از ۵۰ باشد یعنی سرعت اینترنت شما بسیار ضعیف است و اینترنت شما دارای نویز است. این عدد باید برابر یا پائین تر از ۲۰ باشد.


۷ راهکار اصلی برای رفع نویز از روی خط ADSL


جهت مطمئن شدن از اینکه مشکل شما از سمت سرویس دهنده و یا مخابرات نیست، مودم را بدون اسپلتور و به طور مستقیم به پریز ودودی ساختمان متصل کنید، تا اطمینان پیدا کنید مشکل نویز از مخابرات نیست، و هر چه هست باید در ساختمان برای رفع نویز اقدام کنید، برای رفع مشکل لازم است چندین راهکار را امتحان کنید تا نویزها برطرف گردند.

۱- خراب شدن splitter

خرابی اسپیلتور

ممکن است splitter یا دو شاخه‌ای ‌که برای اتصال مودم و تلفن استفاده می‌کنید که یک سر آن به تلفن و دیگری به مودم وصل است، خراب شده باشد. برای رفع مشکل یک splitter جدید تهیه نمائید. یکی از نقش‌های ‌اصلی این قطعه، تفکیک نویز و تداخل سیگنال است. بنابراین نقش مهمی دارد. ممکن است با تعویض آن مشکل رفع گردد.

۲- خش خش کردن صدای تلفن

تلفن خانه را بردارید و گوش کنید. اگر صدای خرخر شنیدید یعنی مشکل از خط تلفن است. برای رفع مشکل سیم‌های ‌تلفن را به خوبی بررسی کنید. چک کنید اتصال نداشته و دارای روکش مناسبی باشند. همچنین اطمینان یابید که سیم‌های ‌تلفن از کنار کابل‌های ‌فشار قوی عبور نکرده باشد. بهتر است از سیم تلفن‌های ‌مفتولی مسی و با روکش ضد نویز استفاده کنید. ( در صورتی که سیم تلفن شما از کنار سیم برق رد شده است، باییستی سیم جداگانه‌ای برای مودم از خط ورودی تلفن بکشید)

۳- بررسی محل عبور سیم تلفن در ساختمان

محل عبور سیم تلفن در ساختمان را بررسی کنید. اگر از کنار مواردی مثل آسانسور، مایکروویو و هیتر برقی عبور کرده باشد، ایجاد نویز می‌کند. از طرفی عبور سیم تلفن به صورت روکار و یا پوسیدگی آن نیز مشکل ساز است. حواستان باشد سیم تلفن نیز طولانی نشود. زیر تمامی موارد گفته شده ایجاد نویز می‌کنند.

۴- بررسی خطوط تلفن

خطوط تلفن را چک کنید. چرا که دستگاه هایی مثل فکس یا‌ آی ‌دی کالر و یا حتی تلفن‌های ‌بی سیم و سه راهی، نویز ایجاد می‌کنند. دستگاه کارت خوان و صفر بند نیز تولید نویز می‌کند. گوشی موبایل را نیز از کنار مودم بردارید تا نویز تولید نکند.

۵- استفاده از سه راهی کوچک به جای سه راهی قوی

گاهی اوقات استفاده از سه راهی قوی به جای سه راهی کوچک و یا در هم رفتن سیم‌ها ‌می‌تواند این مشکل را سبب شود. درون کابل‌ها ‌برق جریان دارد. بنابراین می‌تواند میدان مغناطیسی و در نهایت نویز تولید کند. علاوه بر استفاده از سه راهی کوچک، از کابل هایی با اندازه مناسب و در صورت لزوم از فویل آلومینیومی استفاده کنید.

۶- بروز رسانی نرم افزار مودم

نرم افزار مودم خود را به روز رسانی کنید. این موضوع را برای سازگاری با بسترهای مخابراتی و سرویس‌های ‌adsl انجام دهید. چرا که این موارد ممکن است با مودم قدیمی شما سازگار نباشند. بهتر است از روتر یا مودم توصیع شده ISP استفاده کنید.

 

۷-تماس با مخابرات منطقه

در آخرین مرحله در صورتی که ۶ گزینه بالا را چک کردید و مشکل از دلایل نبود، بایستی از طرف خرابی تلفن اقدام کنید تا توسط یک کارشناس مخابرات، مشکل نویز  شما بررسی گردد.  (شاید مشکل مخابرات همیشه دور از ذهن باشد، اما مخابرات هم  نقش مهمی در ایجاد نویز دارد، پس حتما اقدام کنید)

دلایل دیگر در ایجاد نویز

ممکن است با توجه به بررسی موارد فوق، همچنان سرعت اینترنت شما ضعیف باشد و یا قطعی داشته باشد. برای رفع مشکل موارد زیر را نیز دنبال کنید:

 1. بهتر است در هنگام بروز این مشکل چند روز صبر کنید. ممکن است مشکل موقتی باشد. یعنی به دلیل تعمیرات خطوط مخابرات و یا ISP این اتفاق رخ داده باشد.
 2. امکان وجود ویروس در شبکه یا سیستم شما وجود دارد. وجود ویروس باعث ایجاد ترافیک در خط اینترنت شما می‌شود. بنابراین حتما از این بعد نیز آن را بررسی کنید.
 3. امکان دارد یکی از کاربرانی که به اینترنت شما متصل است، از نرم افزار‌های ‌دانلود پر سرعت استفاده کند. همین موضوع نیز سبب کاهش سرعت اینترنت می‌شود. همیشه مشکل از مودم و یا نویز خط نیست.

 


رفع مشکلات مودم و نویز خط تلفن در محل


امیدواریم با خواندن مطالب فوق، موفق به رفع نویز شده باشید. اما در صورتی که همچنان نتوانستید مشکل را برطرف کنید، نگران نباشید. نیو تعمیر با بهره مندی از بهترین تیم مهندسی، تمامی مشکلات مودم و خط تلفن و مشکلات مربوط به کندی سرعت اینترنت را رفع می‌کند. تنها کافیست با شماره‌های ‌درج شده در سایت تماس بگیرید. تعمیرکاران ما در محل و زیر نظارت خود شما مشکل نویز خط تلفن را برطرف می‌کنند.


کلام آخر


در مطالب فوق روش‌های ‌رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم adsl گفته شد. شما به راحتی می‌توانید با بررسی موارد بالا، مشکلات مودم و اینترنت خود را رفع نمائید. چندین دلیل میتواند سبب ایجاد نویز و کاهش سرعت اینترنت شود که ما به ۸ مورد از مهم ترین آن‌ها ‌اشاره کردیم. همچنین برای تعمیر مودم و رفع نویز خط تلفن می‌توانید با شماره‌های ‌درج شده تماس بگیرید. مهندسین نیو تعمیر در کوتاه ترین زمان مشکل شما را بررسی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

تعمیر برنداهای پرینتر

تعمیر پرینتر سامسونگ اصفهان

تعمیر پرینتر شارپ اصفهان

تعمیر پرینتر کانن اصفهان

تعمیر پرینتر اچ پی اصفهان

تعمیر پرینتر brother اصفهان

تعمیر پرینتر پرینتر لکسمارک اصفهان

تعمیر لپ تاپ اصفهان

تعمیر لپ تاپ ایسوس اصفهان

کانفیگ مودم اصفهان

11 دیدگاه در رفع نویز خط تلفن و افزایش کیفیت خط مودم ADSL

 1. امین محمد says:

  سلام
  کنبیمار هستم که روی تخت بیمارستانی باید کار کنم خط تلفن ما خیلی نویز داره و ما تلفنی روی خط نداریم.
  می خواستم بدونم دستگاهی تقویت کننده هست که خط تلفن رو تقویت کنه
  سپاس از سایت خیلی خوبی که دارید

  • نیو تعمیر says:

   سلام دوست عزیز
   چند مورد باید بررسی بشه، تلفن را به ورودی تلفن ساختمان متصل کنید و تست کنید که نویز داره یا نه، در صورتی که نویز نداشته باشه، باید سیم کشی داخل ساختمان را بررسی کنید و در صورتی که نویز داشت باید توسط مخابرات بررسی بشه ( تعمیرات مخابرات). تقویت کننده هم تا حدی به این قضیه کمک می کنه، اما باید مشکل اصلی را با توجه به توضیحات بالا پیدا بفرمایید.

 2. زهرایی says:

  سلام
  زمانی که مکالمه تلفن وصل میشه اینترنت قطع میشه مشکل رو کجا بررسی کنیم
  درضمن پورت و فیوز و اسپلیتر عوض شده
  مخابرات میگه مشکل نیست اما در زمان اتصال مکالمه،اینترنت قطع میشه و تازمانی که مکالمه برقراره سرعت ۱۶ [که سرویس خودم است] و وقتی مکالمه قطع شود اینترنت دوباره قطع و پهنای باند به ۴ تا ۷ متغیر وصل میشه
  نکته:مودم و تلفن بوسیله اسپلیتر به سیم ورودی از پست وصل میباشد
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

  • نیو تعمیر says:

   درود بر شما دوست عزیز
   شما یکبار اسپیلتر را به سیم ورودی ساختمان متصل کنید و ویه تماس تستی داشته باشید، ببینید که مشکل از سیم کشی درون خانه و یا یک نویزی مزاحم نیست؟ در صورتی که نبود باید مودم را عوض کنید و تست کنید ( اسپیلتورم که می فرمایید تعویض کردید).

 3. سعید says:

  من وقتی بسته اینترنت نداشتم سرعت ۱۲۸ کلیوبیت بودتست کردم و SNR داون ۳۴ بود و آپ ۱۶

  رفتم بسته اینترنت ۸ مگابیت بر ثانیه گرفتم
  الان شده داون ۶ و آپ ۱۱

  مگه ربطی هم داره؟

  • نیو تعمیر says:

   سلام دوست عزیز، چون یکی از عوامل تاثیرگذار بر نویز می‌تواند از سمت مخابرات منطقه باشد، پس قطعا تاثیر گذار هست.

  • علی.ص says:

   سلام،بله ربط داره،،ب دلیل سیم های فرسوده مخابرات و همچنین کافو های کابل نوری هرچه پهنای باند بالاتر باشه میزان اس ان ار پایینه،،منم همین مشکل و داشتم پهنای باند ب ۲۳مگ میرسید ولی اس ان ار رو ۱۵بود ،،اومدن پهنا رو گذاشتن رو ۱۴ اس رفت رو ۲۴،،شما بگین پهنای باند تون رو بیارن پایین تامشکل قطعی برطرف بشه

 4. A.FKing says:

  Snr margin من ۶.۲ هستش
  من چقدر بد بختم

  • نیوتعمیر says:

   درود بر شما. خیلی از موارد مثل شما وجود داره و با پیگیری ۷ علت، میتونید مشکلتون را به راحتی حل نمایید. نگران نباشید.

   • وحید says:

    سلام و عرض ادب

    SNR من هم حدود ۶ هست .. همه چی رو هم چک کردم و از اونا نیست _ حتی سیم مستقیم کشیدم برای مودم ؛ اما بازم بعد یه مدت خراب شد
    کارشناس خرابی تلفن اومد گفت خط خیلی نویز داره و غیره _ و نمیشه کاریش کرد !.. به من که اینجوری گفت
    من تو ارومیه هستم _ آیا شما تو ارومیه هم سرویس دهی میکنید ؟!
    و اینکه هزینه چقدر میشه

    تشکر 🙏⚘

    • نیوتعمیر says:

     سلام دوست عزیز
     ببنید اگر سیم را بدون اسپیلتور به ورودی تلفن ساختما متصل کردید و نویز تغییری نکرده چندتا علت داره، ۱- اگر در یک مجتمع هستید، یکبار از وردودی مجتمع بررسی کنید نه از وزودی به واحد
     ۲- اگر خانه دربست دارید، و نشد، یعنی مشکل از بیرون از ساختمان است که باید توسط مخابرات چک شود.
     دربعضی از موارد با توجه به کایل کشی اشتباه مخابرات در منطقه علت است، که در این موارد مشکل از منطقه است که در این صورت مخابرات کاری انجام نخواهد داد. سرویس در ارمیه متاسفانه نداریم.
     موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس