آموزش پاک کردن حافظه پرینتر+ ریست کردن پرینتر

آموزش پاک کردن حافظه پرینتر+ ریست کردن پرینتر

در صورتی که شما با پرینتر زیاد سر و کار دارید، حتما با مشکل هنگ کردن و یا توقف پرینتر رو به رو شدید. این مشکل معمولا به عنوان یکی از مسائل پرتکرار در پرینتر‌ها شناخته می‌شود. در صورتی که به تازگی در هنگام کار کردن با پرینتر با مشکل توقف پرینتر در وسط کار و یا هنگ کردن آن رو به رو شدید، با ما همراه باشید. اصولا در این مواقع شما پرینتر را یکبار خاموش و روشن می‌کنید. اینکار در بیشتر مواقع سبب می‌شود تا بعد از روشن کردن پرینتر، متوجه شوید اسنادی که قبلا چاپ کرده اید، برای پرینت در اولویت هستند. بنابراین راهکار چندان کارسازی نبوده و منجر به پاک شدن و یا بهم ریختن فایل‌های چاپی می‌شود. بنابراین در این بخش می‌خواهیم در مورد چگونگی پاک کردن حافظه پرینتر صحبت کنیم. ما به شما طریقه پاکسازی حافظه پرینتر و همچنین ریست کردن پرینتر را آموزش می‌دهیم.

حافظه پرینتر چیست؟

بهتر است قبل از رسیدگی به موضوع اصلی ابتدا به طور کامل با حافظه پرینتر و چگونگی کار کردن آن آشنا شوید. حافظه پرینتر معمولا دارای مقداری مشخص بوده و در داخل پرینتر قرار گرفته است. هر چقدر ظرفیت حافظه بیشتر باشد، معمولا سرعت و عملکرد چاپ افزایش پیدا می‌کند. حافظه پرینتر فایل‌های ارسال شده به پرینتر را در خود ذخیره می‌کند. هر چقدر حافظه را ارتقا دهید، در واقع کیفیت چاپ تصاویر را بالاتر می‌برید.

پرینتر اطلاعاتی که از کامپیوتر ارسال می‌شود را وارد صف چاپ می‌کند. این صف در واقع لیستی از فایل هایی است که کاربر ارسال کرده است. این فایل‌ها در حافظه موقت یا spool ذخیره می‌شود. این بخش تمامی فایل‌ها را به ترتیب برای چاپ ارسال می‌کند. در صورتی که این بخش دچار مشکل شود، در واقع ترتیب و اولویت بندی‌ها بهم ریخته و فایل‌ها بدون ترتیب خاصی ارسال می‌شود. در صورتی که با این مشکل مواجه شوید، می‌بایست فرمان‌های چاپی روی قرقره چاپ را پاک کنید.

جهت مطالعه: علت دیر پرینت گرفتن پرینتر چیست؟

چگونه حافظه پرینتر را پاک کنیم؟

چگونه حافظه پرینتر را پاک کنیم؟
چگونه حافظه پرینتر را پاک کنیم؟

شما با پاک کردن حافظه پرینتر می‌توانید در بهبود عملکرد حافظه گامی مهم بردارید. در صورتی که ویندوز سیستم شما ۷ یا ۸ است، به منظور پاک کردن حافظه پرینتر در ویندوز ۷ و ۸ به کنترل پنل بروید. گزینه devices and printers را انتخاب کنید. روی بخش پرینتر کلیک کنید. گزینه see whats printing  را انتخاب کنید. در این بخش تمامی فایل هایی که چاپ شده و یا در انتظار هستند قرار دارد. روی گزینه cancel all documents  کلیک کرده و گزینه yes را بزنید. با اینکار تمامی حافظه را پاک می‌کنید.

نحوه پاک کردن حافظه پرینتر در ویندوز ۱۰

به منظور پاک کردن حافظه پرینتر در این ویندوز، می‌بایست ابتدا به نوار وظیفه دسکتاپ بروید. روی نماد مربوط به پرینتر کلیک کرده و  در صورتی که این نماد را پیدا نکردید، روی پیکان کوچکی که در سمت راست قرار دارد، کلیک کنید. نماد چاپگر مشخص می‌شود. با کلیک کردن روی این بخش، نام پرینتر خود را می‌بینید.پس از انتخاب اسم چاپگر پنجره handy print queue  نمایش داده می‌شود. در این بخش سندی که به اشتباه وارد شده است نمایش داده می‌شود روی آن راست کلیک کرده و گزینه cancel  را فشار دهید. به منظور تائید کار نیز yes را بزنید. سپس می‌توانید تمامی فایل هایی که نیاز است را پاک کنید. همچنین برای سرعت بخشیدن اینکار روی view کلیک کرده و refresh کنید.

نحوه ریست کردن پرینتر

 • ریست کردن پرینتر سبب می‌شود تا حافظه پرینتر از تمامی فایل‌های اضافی خالی شود.
 • به منظور انجام اینکار پرینتر را خاموش کنید. آن را به طور کامل از برق خارج نمائید. مدتی صبر کنید.
 • سپس مجددا پرینتر را به برق وصل کنید. این کار باعث می‌شود تا فایل‌های اضافی از پرینتر پاک شود.
 • پس از انجام مراحل فوق، پرینتر را روشن کرده و به منظور اجرای دستورات جدید، اندکی صبر کنید.
 • معمولا در برخی از پرینتر‌ها یک بخش به اسم حافظه داخلی وجود دارد. در این بخش اطلاعات مربوط به تنظیمات پرینتر نگهداری می‌شود.
 • به منظور پاک کردن این اطلاعات اضافی از cold reset استفاده کنید. اینکار سبب می‌شود تا تنظیمات پرینتر شما به کارخانه برگردد.
 • برای انجام اینکار می‌بایست به دفترچه راهنما مراجعه نمائید.

انواع ریست کردن پرینتر

انواع ریست کردن پرینتر
انواع ریست کردن پرینتر

فکتوری ریست: ساده ترین نحوه ریست کردن پرینتر فکتوری ریست است. اینکار به شما این امکان را می‌دهد تا سایز کاغذ، میزان مصرف کارتریج و تنظیمات از این قبیل به تنظیمات کارخانه بازگردد.

ریست فریمور پرینتر: به کمک این ریست، می‌توانید نسخه جدید را جایگزین نسخه قدیمی کنید. فریمور پرینتر به عنوان سیستم عامل پرینتر معرفی می‌شود. در صورتی که در این بخش تغییری ایجاد شود، تمامی بخش‌های پرینتر و عملکرد آن تغییر می‌کند. نسخه جدید سبب رفع مشکلات قبلی در پرینتر می‌شود.

مستر ریست پرینتر: در صورتی که با انجام ریست قبلی نتوانستید خطاهای پرینتر را رفع کنید، می‌توانید توسط این ریست تمامی ارورها را برطرف نمائید.

 کنتور پرینتر: این ریست معمولا بعد از تعویض قطعات و یا مواد مصرفی انجام می‌شود. این ریست بهتر است پس از مدتی استفاده از پرینتر صورت گیرد.

جهت مطالعه: چاپ نکردن پرینتر در ویندوز ۷ و ۱۰ “

ریست کردن تنظیمات پرینتر

ممکن است شما هم در طی کار کردن با پرینتر با مشکلات نرم افزاری در آن رو به رو شده باشید. این مشکلات می‌تواند شامل کدهای نامربوط و یا ویروسی شدن سیستم باشد. معمولا برای برطرف کردن این مشکل لازم است تا تنظیمات پرینتر ریست شود. شما می‌توانید با ریست کردن پرینتر خود، تمامی این مشکلات را رفع نموده و پرینتر را به تنظیمات کارخانه برگردانید. در نتیجه اینکار سبب بهبود عملکرد پرینتر شما می‌شود.

ریست کردن تنظیمات پرینتر برادر

 • به منظور ریست کردن پرینتر برادر می‌بایست طبق مراحل زیر عمل کنید
 • از روی صفحه کنترل پرینتر، دکمه پاور را مدتی نگه دارید تا دستگاه خاموش شود.
 • با فشردن دکمه go مجددا پرینتر را روشن کنید.
 • فشردن دکمه go را تا زمانی باید ادامه دهید تا چراغ‌های مربوط به تونر و درام و کاغذ خاموش شود.
 • چند ثانیه صبر کردن و دکمه فوق را دو بار فشار دهید. اینکار سبب می‌شود تا پرینتر شما ریست شود.

جهت مطالعه: ۱۵ مشکل رایج در پرینترهای لیزری

ریست کردن پرینتر کانن

 • به منظور ریست کردن پرینتر کانن آن را روشن کنید. از طریق صفحه نمایش وارد منوی home شوید. از روی گزینه‌ها وارد تنظیمات شوید.
 • پس از اینکه وارد تنظیمات شدید، روی device setting کلیک کرده و گزینه reset setting  را فشار داده و روی reset all کلیک نمائید. از روی پنجره ظاهر شده ok و سپس yes را فشار دهید.
 • با انجام مراحل فوق به راحتی پرینتر ریست می‌شود.

ریست کردن پرینتر اچ پی

 • به منظور ریست کردن. وارد منوی home شده و روی setup کلیک نمائید.
 • از روی پنجره باز شده گزینه service را انتخاب نمائید.
 • گزینه restore defaults را انتخاب کنید. با انجام اینکار یک پیغام ظاهر می‌شود که به معنای ریست کردن پرینتر است. گزینه yes را انتخاب کنید تا دستگاه شما ریست شود.

تعمیرات انواع پرینتر در اصفهان

در مطالب فوق در مورد پاک کردن حافظه پرینتر و ریست کردن پرینتر صحبت کردیم. چنانچه نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر هستید، کارشناسان نیوتعمیر به صورت رایگان، اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می‌دهند. چنانچه نیازمند نصب، سرویس و تعمیرات تضمینی پرینتر اچ پی، اپسون، کانن، لکسمارک و… هستید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تعمیرات انواع پرینتر

تعمیر پرینتر کانن

نمایندگی تعمیر پرینتر اچ پی

تعمیرات پرینتر لکسمارک

نمایندگی تعمیر پرینتر اپسون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس