علت چاپ نکردن پرینتر+ “آموزش کاربردی”

علت چاپ نکردن پرینتر
  • علت چاپ نکردن پرینتر
  • بررسی علل پرینت نگرفتن پرینتر
  • تعمیر پرینتر در محل

یکی از مشکلاتی رایجی که در بیشتر پرینترها مشاهده می‌شود، مشکل چاپ نکردن است. برای رفع مشکل علت چاپ نکردن پرینتر ابتدا باید علت علت چاپ نکردن پرینتر مشخص شود. این موضوع معمولا به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. یعنی شما دستورالعمل پرینت گرفتن را روی پرینتر اعمال می‌کنید اما دستگاه هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. دلایل مختلف این امر را در این مقاله تحت بررسی قرار می‌دهیم. امیدواریم به زودی مشکل شما برطرف شود.

جهت درخواست: تعمیر پرینتر در محل


چرا پرینتر پرینت نمی گیرد؟


کابل را بررسی کنید

اولین و ساده ترین کاری که باید انجام دهید، بررسی کابل و مطمئن شدن از روشن بودن پرینتر است. هر گاه با این مشکل مواجه شدید، ابتدا یکبار پرینتر را خاموش و روشن کنید.

در قدم بعدی کابل را بررسی کنید. چرا که وجود هرگونه خدشه و یا قطعی در سیم می‌تواند سبب قطع اتصال در بخش ‌های مختلف دستگاه شود. کابل اتصال پرینتر با کامپیوتر را جدا کنید و مجددا وصل کنید. سعی کنید دوباره پرینت بگیرید. در صورتی که پرینت گرفته شد، مشکل از کابل و جای یو اس بی بوده است. در غیر این صورت باید به دنبال دلیل دیگری باشید.

تست درایور پرینتر

دومین دلیل عدم پرینت گرفتن، نصب نبودن درایور، آپدیت نبودن و یا پاک شدن فایل هاست. درایور در واقع در زمان پرینت، پورت مربوط به آن را شناسایی می‌کند. بنابراین از طریق اختصاص یک آیدی به آن عمل پرینت را انجام می‌دهد. حال ممکن است در این روند مشکلی رخ دهد.

برای تست درایو ابتدا وارد کنترل پنل ویندوز شوید. گزینه device and prints را انتخاب کنید. در این بخش تمامی دستگاه ‌های متصل برای پرینت قابل مشاهده هستند. پرینتر خود را پیدا کرده و کابل یو اس بی آن را یکبار جدا کنید. مدتی صبر کنید. در صورتی که آیکون مربوط به کابل و پرینتر شما کمرنگ شد، نشان دهنده سالم بودن و نبودن مشکل است. لازم به ذکر است هنگام استفاده از درایو‌های اصلی و اورجینال پرینتر، به همراه آن نرم افزار ‌های کوچکی نصب می‌شوند. این نرم افزار‌ها در هنگام خراب شدن پرینتر، خطاهای مربوط به مشکل پرینتر نگرفتن را نیز به شما نشان می‌دهند.

از طرفی هنگام ورود به بخش Device and printer در صورتی که پرینتر شما نصب باشد، آیکون کاملا پر رنگ بوده و هیچ علامتی روی آن نیست. در غیر اینصورت، روی آن علامت هشدار وجود دارد.

بررسی شبکه وایرلکس

در صورتی که اتصال شما از طریق وایرلس است، بهتر است یکبار مودم را خاموش و روشن کنید.

جهت مطالعه:  مشکلات در هنگام نصب ویندوز چیست؟

وضعیت ready در پرینتر

لازم است از ready بودن پرینتر خود مطمئن شوید. در صورتی که پرینتر شما دارای صفحه نمایش است، معمولا در صورت سالم بودن فاقد هر نوع پیغام است و فقط علامت ready  روی آن مشاهده می‌شود. در صورتی که فاقد صفحه نمایش است و دارای چراغ ال ‌ای دی است، حواستان باشد چراغ باید سبز باشد نه نارنجی.

از پرینتر ریپورت بگیرید

از طریق گرفتن ریپورت از پرینتر، مطمئن می‌شوید که  دستگاه فاقد مشکلات سخت افزاری است. برای اینکار در پرینتر هایی که دارای صفحه نمایش هستند، از منو وارد قسمت ریپورت شوید. حال یکی از گزینه‌ها را برای پرینت انتخاب نمائید. سپس دکمه سبز رنگ یا کمه‌ای که مربوط به کاغذ است را فشار دهید تا ریپورت اعمال شود.

پر بودن حافظه پرینتر

از دیگر دلایلی که سبب پرینت نگرفتن پرینتر می‌شود، می‌توان به پر شدن حافظه موقت پرینتر اشاره نمود. معمولا هنگامی که فایل ‌های زیادی به پرینتر ارسال می‌شود، پس از مدتی حافظه موقت آن پاک می‌شود. در نتیجه دستور پرینت گرفتن از طرف دستگاه دیگر صادر نمی‌شود چرا که حافظه پر است.

در این وضعیت حافظه دستگاه را باید پاک کنید. برای اینکار وارد قسمت پنل شوید. مجددا گزینه device and printer را انتخاب کنید. روی آیکون پرینتر خودتان راست کلیک کنید. حال گزینه see whats printing  را انتخاب کنید. از منوی پرینتر گزینه cancel all documents  را انتخاب کرده تا فایل ‌های ارسالی پاک شوند.

کاغذ ‌های درون پرینتر را بررسی کنید

در صورتی که روی صفحه نمایش پرینتر خطایی مشاهده می‌کنید و پرینتر پرینت نمی‌گیرد، کاغذ ‌های درونی را بررسی کنید. کاغذ‌ها باید بدون منگنه و سوزن وارد پرینتر شده باشند. همچنین کاغذها را باید در جایی که رطوبت وجود ندارد نگهداری کنید تا بهم نچسبند. در غیر اینصورت چند کاغذ یکجا وارد دستگاه می‌شود. در نتیجه پرینتر پرینت نمی‌گیرد.

جهت مطالعه: علت چاپ خطوط سیاه بر روی کاغذ ؟!

کارتریج را بررسی کنید

یکی از دلایل دیگر برای چاپ نکردن توسط پرینتر، تمام شدن شارژ کارتریج و یا خشک شدن جوهرهاست. بهتر است برای برطرف کردن این مشکل، کارتریج پرینتر را بررسی کنید. شاید نیاز باشد آن را مجددا شارژ کنید. بهتر است برای اینکار از یک تعمیرکار کمک بخواهید.

فایل درست را انتخاب کنید

هنگام پرینت گرفتن، سعی کنید فایل مناسبی انتخاب کنید. در هنگام پرینت گرفتن فایل‌های وورد یا پی دی اف، از بین فایل هایی که به شما پیشنهاد می‌شود لازم است بهترین فایل را انتخاب کنید.

پرینت اسپولر را بررسی کنید

پرینت اسپولر یک سرویس مدیریتی برای مدیریت فایل هایی است که برای پرینت گرفتن ارسال می‌شود. در نتیجه دسترسی به چاپگرها برای کاربران را مدیریت می‌کند. در واقع شما می‌توانید از طریق این سرویس روی فایل ‌های چاپی مدیریت داشته باشید. این سرویس قادر است فرمان چاپ فایلی را حذف، کنسل و یا در اولویت قرار دهد.

این سرویس در روی ویندوز شما فایل‌‌های ارسال شده را برای پرینتر ارسال کرده و دستور چاپ را صادر می‌کند. بنابراین یکی از دلایلی که مانع از پرینت گرفتن دستگاه می‌شود، همین سرویس است. در صورتی که این سرویس از کار بیفتد، خطای اسپولر روی سیستم نمایان می‌شود.

برای رفع مشکل اسپولر، ابتدا کلیدهای ترکیبی ویندوز و حرف R را روی کیبورد فشار دهید. در صفحه نمایش پنجره باز می‌شود. عبارت services.msc را تایپ کنید. در بین سرویس ‌های نمایان شده به دنبال سرویس print spooler بگردید. روی نام این سرویس کلیک راست کرده و properties را انتخاب کنید. در صورتی که وضعیت به حالت استاپ باشد، یعنی پرینت اسپولر دچار مشکل است. سرویس را ری استارت کنید تا مشکل رفع شود.

جهت مطالعه: نحوه‌ای تعمیر و نگهداری پرینتر

پر شدن فضای درایو کامپیوتر

در صورتی که درایوی که پرینتر شما روی آن نصب است، پر شده باشد، خطای پر بودن حافظه صادر می‌شود. در صورتی که فضا پر باشد، امکان تشخیص فایل و بررسی آن توسط پرینتر از بین می‌رود. در نتیجه خطای پر بودن حافظه نمایان می‌شود. برای اطمینان از این موضوع دستگاه را روی کامپیوتر دیگری نصب کنید. در صورتی که مشکل رفع شد، ایراد از درایو است و باید خالی شود.


تعمیر پرینتر در محل


چنانچه با مشکل پرینتر نگرفتن پرینتر مواجه هستید، مراحل فوق را طی کنید. اگر نتوانستید مشکل را رفع کنید، می‌توانید با مهندسین متبحر نیو تعمیر در تماس باشید. متخصصین ما علاوه بر ارائه مشاوره رایگان، با ارائه خدمات تعمیر در محل، زیر نظر خودتان مشکل پرینتر را با نیوتعمیر کنید.


کلام آخر


در مقاله علت چاپ نکردن پرینتر در مورد علت چاپ نکردن پرینتر صحبت کردیم. تمامی علت ‌های چاپ نکردن پرینتر در مقاله جامع فوق آمده است. امیدواریم بتوانید با مطالعه آن مشکل پرینتر را برطرف کنید. در غیر اینصورت می‌توانید با شماره ‌های درج شده تماس  گرفته و مشکل را رفع کنید.

تعمیر برندهای پرینتر:

تعمیر پرینتر اچ پی

تعمیر پرینتر سامسونگ 

تعمیر پرینتر شارپ 

تعمیر پرینتر کانن 

تعمیر پرینتر اپسون

تعمیر پرینتر برادر

تعمیر پرینتر لکسمارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس